شهروندای دوست‌داشتنی شهر جادویی دالاران، سلام. احوال‌تون چطوره؟ به ایستگاه سفرهای هیجان‌انگیز دالارن خوش اومدین. امروز هم قراره یه ماجرای جذاب دیگه با هم داشته باشیم و به دنیای مرد عنکبوتی سفر کنیم. توی سفر امروزمون، قراره با بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی آشنا بشیم و یه نگاهی به چند تا از معروف‌ترین کمیک‌های این قهرمان، مثل: کمیک مرد عنکبوتی یک روز دیگر، کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۲ و کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۴ بندازیم.

اگه دنبال کمیک مرد عنکبوتی فارسی هستین هم به‌گوش باشین، چون میخوام چندتا از بهترین کمیک‌های فارسی این قهرمان رو بهتون معرفی کنیم. خب دیگه، اگه آماده هستین و کمربنداتون رو سفت بستین، سفر هیجان‌انگیز امروزمون رو شروع کنیم؛ بزن بریم به فروشگاه اکشن فیگور

بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی از گذشته تا الان

وقتی صحبت از اسپایدرمن پیش می‌آد، کمیک‌های زیادی هستن که می‌شه ازشون اسم برد همچنین فیگور های زیادی؛ یعنی در واقع، بین کمیک‌های اسپایدرمن، انقدر گزینه‌ی خوب زیاده که انتخاب بهترین‌ها، واقعا کار سختیه! داستان‌های جذاب و هیجان‌انگیزی که توی این کمیک‌ها روایت می‌شن، باعث شدن که بیشتر این کمیک‌ها، نظر خواننده‌ها رو به خودشون جلب کنن و فروش بالایی هم داشته باشن؛ ولی اگه قرار باشه که یه کمی سخت‌گیری کنیم و دنبال خفن‌ترین و مهم‌ترین ماجراهای این قهرمان بگردیم، می‌شه گفت که چندتا از بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی، اینا هستن:

 • شماره‌های ۱۲۱ و ۱۲۲ کمیک The Amazing Spider-Man

«داستان مرگ گوئن استیسی» که تو شماره‌های ۱۲۱ و ۱۲۲ کمیک اسپایدرمن شگفت‌انگیز روایت شده، یکی از جذاب‌ترین و تاثیرگذارترین داستان‌های این ابرقهرمان به‌حساب می‌آد. همون‌قدری که مرگ عمو بن، زندگی مرگ عنکبوتی رو تحت تاثیر قرار داد، مرگ گوئن استیسی هم تاثیر خیلی عمیقی توی زندگی این قهرمان گذاشت. این تاثیری که داریم ازش حرف می‌زنیم، فقط یه تاثیر بلندمدت نیست که باعث تغییر مسیر اسپایدرمن بشه و اکشن فیگور مرد آهنی درست بشه؛ چون توی همون مقطعی هم که این اتفاق افتاد، مرد عنکبوتی به‌شدت تحت تاثیر قرار گرفت و تبدیل به یه آدم خیلی عصبی شد.

توی این کمیک‌ها که تو ژوئن و جولای سال ۱۹۹۳ چاپ شدن، مرد عنکبوتی، با دشمن اصلی خودش که همون «گرین گابلین» هستش، مبارزه می‌کنه و بالاخره از شرش خلاص می‌شه! کمیک داستان مرگ گوئن استیسی رو «جری کان‌وی» نوشته و کار طراحیش رو هم «جان رومیتا» و «گیل کین» انجام دادن.

 • کمیک Spider-Man: Blue

کمیک ۶ قسمتی مرد عنکبوتی: آبی، یکی دیگه از بهترین کمیک‌های اسپایدرمن یا همون اکشن فیگور مرد عنکبوتی به حساب میاد که حسابی خواننده رو تو خودش غرق می‌کنه. این کمیک، در واقع یه فلش‌بک به گذشته‌ی پیتر پارکر هستش و داستان آشنایی این قهرمان رو با گوئن استیسی روایت می‌کنه. این داستان، خیلی صمیمی و صادقانه روایت شده و همین صمیمیت هم باعث شده تا بتونه ارتباط قوی و خوبی با مخاطب برقرار کنه.

علاوه بر داستان جذاب و دلنشین کمیک آبی، یه دلیل دیگه هم وجود داره که باعث شده تا این کمیک، به یکی از بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی تبدیل بشه؛ این دلیل مهم هم چیزی نیست جز طراحی خفن کمیک. کمیک ۶ قسمتی اسپایدرمن: آبی، توی سال ۲۰۰۳ منتشر شد و خالقینش هم «جف لوب» و «تیم سیل» بودن.

 • شماره ۲۴۸ کمیک The Amazing Spider-Man

شماره‌ی ۲۴۸ کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز، یکی از اون کمیک‌هایی هستش که بعد از خوندنش، هیچ‌وقت فراموشش نمی‌کنین! شاید فکر کنین که توی این کمیک هم قراره مبارزه‌ی اسپایدرمن با یکی از ویلن‌های معروف رو ببینین، ولی باید بگم که نه، اتفاقا توی این شماره، هیچ خبری از ابرشرورهای وحشتناک نیست! شما توی این شماره، قراره داستان آشنایی اسپایدرمن رو با یکی از طرفدارای پروپاقرصش بخونین.

این داستان، در مورد یه پسر جوونه که بی‌نهایت مرد عنکبوتی رو دوست داره و حتی کلکسیون اشیا مربوط به اسپایدرمن رو هم برای خودش جمع کرده. جذابیت و خاص‌بودن این داستان، به این موضوع مربوط می‌شه که این پسر جوون، سرطان داره و همین موضوع هم مرد عنکبوتی رو به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌ده؛ تا جایی که این قهرمان، تصمیم می‌گیره تا هویت اصلی خودش رو به این پسر جوون نشون بده!

ارباب حلقه ها

 • شماره‌های ۱۰۷ تا ۱۱۰ کمیک Spectacular Spider-Man

شماره‌های ۱۰۷ تا ۱۱۰ کمیک Spectacular Spider-Man که تو سال‌های ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ منتشر شدن، یکی دیگه از بهترین‌هایی هستن که تو کارنامه‌ی کمیک‌های مرد عنکبوتی جا خوش کردن. توی این کمیک‌ها، ماجرای مرگ «جین دی وولف» گفته می‌شه و انقدر روایت جذابی داره که خواننده رو میخ‌کوب خودش می‌کنه. این کمیک‌ها، داستان مرگ گوئن استیسی رو هم به خواننده‌ها یادآوری می‌کنن و یه حد اعلایی از وجدان و اخلاق مرد عنکبوتی رو به نمایش می‌ذارن.

یکی از شخصیت‌های خیلی مهمی که توی این کمیک‌ها حضور داره و کمک زیادی هم به اسپایدرمن می‌کنه، «دردویل» هستش. داستان از این قراره که مرد عنکبوتی، برای پیداکردن قاتل دی وولف، خودش رو به آب‌وآتیش می‌زنه و همین موضوع هم باعث می‌شه تا به‌هم بریزه و یه جاهایی زیاده‌روی کنه؛ اینجاست که دردویل به کمک مرد عنکبوتی میاد و بهش کمک می‌کنه تا تعادل روحی خودش رو حفظ کنه.

 • کمیک The Sensational Spider-Man Annual

این کمیک، توی سال ۲۰۰۷ منتشر شد و به‌خاطر داستان خیلی جذابی که داره، تونست خودش رو توی لیست بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی قرار بده. توی همه‌ی کمیک‌های اسپایدرمن، هیچ کمیکی رو نمی‌تونین پیدا کنید که انقدر عمیق، رابطه‌ی مری جین و پیتر پارکر رو نشون داده باشه. این کمیک، دورانی رو نشون می‌ده که مرد عنکبوتی تحت تعقیب دولت هستش و به‌خاطر همین هم، مری جین زیر فشار بازجویی قرار داره تا مخفیگاه اسپایدرمن رو لو بده.

کمیک The Sensational Spider-Man Annual، مهم‌ترین اتفاقات زندگی پیتر پارکر و مری‌ جین رو به خواننده نشون می‌ده. عشق و رابطه‌ی عمیقی که توی این کمیک روایت می‌شه، این موضوع رو برای خواننده جا می‌ندازه که مری جین، مناسب‌ترین شریکی بود که پیتر پارکر می‌تونست توی زندگیش داشته باشه. این کمیک، به دست «مت فراکشین» و «سالوادور لاروکا» خلق شده.

 • شمار‌ه‌ی ۱۵ کمیک Amazing Fantasy

در مورد بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی، اختلاف نظر زیاده؛ ولی کم‌تر کسی هست که با فوق‌العاده‌بودن اولین کمیکی که اسپایدرمن توش ظاهر شده مخالف باشه. شماره‌ی ۱۵ کمیک فانتزی شگفت‌انگیز، اولین جایی هست که «استن لی» و «استیو دیتکو» اسپایدرمن رو به مخاطب‌ها معرفی کردن. توی این کمیک، ما با یه نوجوون معمولی به اسم پیتر پارکر آشنا می‌شیم که یه عنکبوت گازش می‌گیره و باعث می‌شه تا این پسر خوش‌قلب، به یه ابرقهرمان تبدیل بشه.

 • کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۲

داستان کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۲، مربوط به زمانی می‌شه که پیتر پارکر، بالاخره موفق می‌شه تا بدن و ذهن خودش رو از دکتر اختاپوس پس بگیره. توی این کمیک، حرف‌ها و حقایق خیلی جلبی زده می‌شه که باعث می‌شن تا خواننده حسابی درگیر داستان بشه. یکی از همین داستان‌های جالبی که توی شماره‌ ۲ کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز بهش اشاره می‌شه، اینه که چرا «هیومن تورچ» قدرت‌های خودش رو از دست داده؟

 • کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۴

کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۴، یکی دیگه از کمیک‌های اسپایدرمن هستش که با داستان جذاب خودش، تونسته خیلیا رو جذب خودش کنه. توی این داستان، شخصیتی به اسم سیلک رو می‌بینیم که مثل اسپایدرمن، یه عنکبوت رادیواکتیو گازش گرفته، ولی خب خیلی با مرد عنکبوتی فرق داره که دلیل این تفاوت رو هم توی داستان متوجه می‌شیم. یکی از اتفاقای جالبی که توی این کمیک می‌افته و شما رو کنجکاو می‌کنه، اینه که حس عنکبوتی اسپایدرمن، باعث می‌شه تا این قهرمان، جذب سیلک بشه و بره سمت این شخصیت.

کمیک مرد عنکبوتی: یک روز دیگر؛ لکه‌ی ننگی که هیچ‌وقت پاک نشد!

حالا که صحبت از بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی شد و با چندتا از این کمیک‌ها آشنا شدیم، بد نیست یه نگاهی هم به بدترین کمیک مرد عنکبوتی بندازیم! کمیکی که درست مثل یه لکه‌ی ننگ برای مارول کامیکس بود و هنوز هم کسی این ننگ رو فراموش نکرده! بله درسته؛ کمیک مرد عنکبوتی: یک روز دیگر، همون لکه‌ی ننگی هستش که تصمیم اشتباه سردبیر ارشد مارول، یعنی «جو کسادا» باعث شد تا تو کارنامه‌ی این کمپانی ثبت بشه.

داستان از این قراره که این آقای جو کسادا، می‌گفت برای اینکه مرد عنکبوتی دوباره مثل سابق محبوب بشه، باید ازدواجش با مری جین به‌هم بخوره؛ بخاطر همین هم، توی این کمیک، ما شاهد این هستیم که اسپایدرمن و مری جین، به‌خاطر معامله‌ای که با شیطان کردن، حافظه‌شون پاک شده و هیچ‌کدوم یادشون نمیاد که با هم ازدواج کرده بودن. این فکر اشتباه باعث شد که کمیک مرد عنکبوتی: یک روز دیگر، لقب بدترین کمیک مرد عنکبوتی رو مال خودش کنه و حسابی ازش انتقاد بشه.

۱۰ کمیک مرد عنکبوتی فارسی که حتما باید بخونین!

این روزا، خیلی از کمیک‌های مرد عنکبوتی به فارسی ترجمه شدن و شما می‌تونین خیلی راحت اونا رو بخونین؛ اما از بین کمیک‌هایی که ترجمه شدن، چندتا کتاب مصور هستن که واقعا نمی‌شه ازشون گذشت! توی این قسمت می‌خوام، ۱۰ تا کمیک مرد عنکبوتی فارسی بهتون معرفی کنم که داستان خیلی جذابی دارن و حتما باید اونا رو بخونین:

 • مرگ در خانواده
 • مرد عنکبوتی نوآر
 • شکست جانانه
 • دنیای عنکبوتی
 • پیتر پارکر، دیگر مرد عنکبوتی نیست
 • آخرین شکار کریون
 • مرگ هری آزبورن
 • مردان عنکبوتی
 • توطئه‌ی کلونی
 • هویت آزبورن

خب دوستای گل و هم‌سفرهای پایه، رسیدیم به ایستگاه آخر سفر امروزمون. توی این سفر، در مورد بهترین کمیک‌های مرد عنکبوتی با هم صحبت کردیم و یه نگاهی هم به بدترین کمیک این ابرقهرمان انداختیم. امیدوارم که این سفر هم بهتون خوش گذشته باشه و راضی باشین. قبل از خداحافظی، به رسم همیشه، یادآوری کنم که حتما نظرتون رو برام بنویسین و این مطلب رو با دوستاتون هم به اشتراک بذارین. مواظب خودتون باشین؛ تا سفر بعدی، بای‌بای.

منابع:

Spidey.ir

Ign.com

درباره‌ی نویسنده

vida