در سراسر جهان، سالانه بیش از 95 میلیون تن کاغذ بازیافت می‌شود تا به کاغذ و مقوای بازیافتی تبدیل شود. طبق گزارش Environment Canada، از 6 میلیون تن کاغذ و مقوای مورد استفاده سالانه، تنها 25 درصد آنها بازیافت می شوند. ضایعات کاغذ بیش از 1/3 کل زباله های کشور را تشکیل می دهد.

ضایعات کاغذ یک مشکل جدی در بسیاری از صنایع و ادارات است. به دلیل اشتباهات چاپی، نامه های ناخواسته، صورتحساب ها و بسته بندی، کاغذ ممکن است تا 70 درصد از کل ضایعات یک شرکت را تشکیل دهد. یک کارمند اداری متوسط ​​حدود 10000 برگ کاغذ در سال استفاده می کند. علاوه بر کاغذی که برای چاپ استفاده می شود، شرکت ها از دیگر محصولات کاغذی مانند مقوا، پاکت نامه و بسته بندی نیز استفاده می کنند.

سرمایه گذاری بر روی دستگاه بالکن و رعایت این نکات می تواند به کاهش هزینه های مربوط به ضایعات کاغذ کمک کند.

تاثیر ضایعات کاغذ

با توجه بیشتر به دفع پلاستیک، تأثیر زباله های کاغذ اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، دفع و بازیافت نادرست ضایعات کاغذ می تواند مانند سایر محصولات زائد بر اقتصاد و محیط زیست تأثیر بگذارد.

هزینه های مالی هنگامی که سند اشتباه چاپ می شود یا نشت کارتریج روی کاغذ لکه دار می شود، واکنش معمولی این است که آنها را بیرون بیاندازید و دوباره چاپ کنید. اگر هر روز این اتفاق بیفتد، اشتباهات در چاپ و تعمیر و نگهداری تجهیزات مانند چاپگر و دستگاه فکس می تواند به سرعت افزایش یابد. نادیده گرفتن هزینه های بالای استفاده ناکارآمد از کاغذ دشوار است.

طبق تحقیقات گارتنر، این ضایعات کاغذ می تواند بین 1 تا 3 درصد از درآمد شرکت را به خود اختصاص دهد . علاوه بر این، در یک گزارش جداگانه، 17٪ از همه چیزهای چاپ شده چیزی جز ضایعات نیست.

بستر از کاغذ پاره‌شده گرفته تا لفاف‌های مستعمل، جای تعجب نیست که یک سوم زباله‌ها را محصولات کاغذی تشکیل می‌دهند. زباله ها می تواند یک منطقه را برای گردشگران و صاحبان مشاغل کاملاً غیرجذاب کند. علاوه بر این، حشرات و جوندگان را به سمت خود جذب می کنند و منطقه ای را به محل مناسبی برای پرورش بیماری های مختلف تبدیل می کنند.

جنگل زدایی 40 درصد از کل چوب صنعتی تجارت شده در جهان به صنایع خمیر و کاغذ اختصاص دارد که کاغذ اداری، دستمال کاغذی و بسته بندی های مبتنی بر کاغذ تولید می کنند.

جنگل زدایی برای اکوسیستم مضر است زیرا از دست دادن زیستگاه می تواند منجر به انقراض گیاهان و جانوران شود. در حالی که بسیاری از صنایع به پروژه های احیای جنگل متعهد شده اند، این جنگل های مصنوعی اغلب ناپایدار هستند و قادر به حمایت از تنوع زیستی نیستند.

حجم محل دفن زباله از 85 میلیون تن کاغذی که هر سال تخلیه می شود، حدود 40 درصد از محل های دفن زباله را پر می کند. حمل و نقل زباله هزینه دارد، مدیریت تاسیسات زباله نیز هزینه دارد. به همین ترتیب، با افزایش حجم زباله، زمین های مورد نیاز برای نگهداری آنها نیز باید گسترش یابد. علاوه بر این، زباله های کاغذ اغلب سوزانده می شوند و باعث آلودگی هوا می شوند و برخی از مواد شیمیایی موجود در این محصولات ممکن است به محیط زیست آسیب برساند.

راه حل هایی برای هدر رفتن کاغذ

از آنجایی که محصولات کاغذی زیست تخریب پذیر هستند، مردم هنگام کار با زباله های کاغذ از خود راضی هستند. با این وجود، ماهیت زیست تخریب پذیر کاغذ عامل تعیین کننده پایداری نیست – کارایی مدیریت پسماند و حجم ضایعات تولید شده است.

گنجاندن مدیریت ضایعات پایدار در کسب‌وکار شما مزایای فوق‌العاده‌ای دارد – اما دقیقاً چگونه هدر رفت کاغذ را کاهش می‌دهید؟

در اینجا چند راه حل وجود دارد:

قبل از چاپ فکر کنید

هر چند وقت یکبار مرکز شما مواد چاپی تولید می کند؟ چقدر از آن لازم است؟ چقدر زائد است؟

برای مثال، چاپ دستور کار جلسات و ارائه ها، در اکثر شرکت ها عادی است، اما مردم چقدر به این جزوه ها مراجعه می کنند؟ این پرینت‌ها معمولاً به محض اتمام جلسه کنار گذاشته می‌شوند.

از تکنولوژی بهره ببرید. از رسانه های دیجیتال برای برقراری ارتباط با برنامه استفاده کنید یا در صورت امکان، تصاویری را به ارائه اضافه کنید.
فقط صفحات مورد نیاز را چاپ کنید. اگر فقط به 2 یا 3 صفحه نیاز دارید از چاپ کل سند خودداری کنید.
سند را به درستی فرمت کنید. اگر محتوای وب را چاپ می کنید، متن را در یک واژه پرداز کپی کنید و متن ها و تصاویر غیر ضروری را حذف کنید.
در صورت امکان، سعی کنید حداقل دو یا چند صفحه یا اسلاید را در یک صفحه با کاهش فونت و اندازه حاشیه جزوات خود قرار دهید.
قبل از چاپ سند خود را بررسی کنید. ممکن است فقط به این دلیل که یک جزئیات مهم را نادیده گرفته اید، چاپ دیگری را هدر دهید.
در صورت امکان از هر دو طرف کاغذ برای چاپ استفاده کنید.
برو بدون کاغذ

تکنولوژی مدرن به جهان اجازه داده است تا استفاده از کاغذ را به حداقل برساند. چندین جایگزین و برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر برای کاهش وابستگی کاغذ در جهان موجود است.

اگر این گزینه در دسترس است، از شرکت خود بخواهید که به معاملات بدون کاغذ روی آورد.
از ذخیره سازی الکترونیکی برای مواد خود استفاده کنید. به عنوان مثال، رویدادهای خود را در یک تقویم آنلاین ذخیره کنید. برنامه‌ها آنقدر پیشرفته و متصل شده‌اند که چاپ اعلان‌ها و یادآوری‌ها اختیاری است و فقط در صورت لزوم انجام می‌شود.
به اشتراک مجلات و روزنامه های دیجیتال بروید.
ابزارهای نرم افزاری امکان همکاری الکترونیکی را فراهم کرده اند. در همکاری کاغذی، قبل از اینکه بتوانید کار خود را بررسی کنید، باید آن را چاپ کنید. ویرایش های جدید به دسته دیگری از چاپ نیاز دارد. با این حال، هنگامی که تصمیم می‌گیرید سند را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید، به گیرندگان اجازه می‌دهید تا ایده‌های خود را درج کنند و قبل از چاپ خروجی نهایی تغییراتی ایجاد کنند.
ایمیل را به حداکثر برسانید و پست کاغذی را کاهش دهید. امروزه شرکت های بیشتری ترجیح می دهند به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند. تغییر به پست الکترونیکی نیز نیاز به چاپ فکس را کاهش می دهد.
خلاق باش

کاغذ قابل بازیافت و استفاده مجدد است. بازیافت زباله های کاغذی چیزی است که طرفداران محیط زیست برای سال های متمادی بر آن تاکید کرده اند. پس از استفاده لازم نیست مستقیماً داخل سطل زباله برود. با کمی خلاقیت می توانید جان تازه ای در آن دمید. خلاقیت در استفاده مجدد از کاغذ کاری است که شما، خانواده یا همکارانتان به راحتی می توانید انجام دهید.

بسیاری از کاغذهای چاپی فقط از یک طرف استفاده می کنند. می‌توانید آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر برش دهید و از قسمت استفاده نشده آن برای یادداشت‌های خود استفاده کنید.
روزنامه های قدیمی را دور نریزید. می توانید آنها را برای بسته بندی هدایا در طول رویدادهای شرکت ذخیره کنید.
کاغذهای قدیمی و مستعمل را به دکوری خیره کننده برای رویدادهای شرکت تبدیل کنید.
از مقواها برای ذخیره موجودی مجدد استفاده کنید.

مدیریت ضایعات کاغذ

با کاهش مناسب زباله ها و روش های بازیافت، مزایای اقتصادی و زیست محیطی فوق العاده ای به همراه دارد. با این حال، چه در خانه باشید، چه در یک اداره یا یک صنعت بزرگ، ضایعات کاغذ چیزی است که نباید بدیهی تلقی شود. زمان آن فرا رسیده است که شرکت های وابسته به کاغذ باید سعی کنند ضایعات را به درستی دسته بندی کنند یا هزینه مدیریت ناکارآمد و استفاده از کاغذ را به خطر بیاندازند.

 

درباره‌ی نویسنده

پست مهمان