آیا می خواهید تعداد بک لینک های وب سایت خود را افزایش دهید؟ بک لینک ها نقش مهمی در بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو دارند.

بک لینک های شما یکی از فاکتورهای برتر رتبه بندی جستجو برای گوگل هستند. هرچه بک لینک های باکیفیت بیشتری به وب سایت خود دریافت کنید، شانس شما برای رتبه بالاتر بیشتر است.

در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از استراتژی های سریع و ساده که هر کسی می تواند آن را امتحان کند، بک لینک دریافت کنید.

بک لینک چیست؟

بک لینک زمانی است که وب سایت دیگری به سایت شما لینک می دهد. آنها همچنین به عنوان لینک های خارجی و لینک های ورودی شناخته می شوند.

فرض کنید یک سایت XYZ از وب سایت شما به عنوان یک پیوند خارجی در یکی از مقالات خود استفاده می کند. لینک سایت XYZ یک بک لینک برای شما خواهد بود.

حال، چرا بک لینک ها مهم هستند؟

بک لینک ها برای سئو (بهینه سازی موتور جستجو) بسیار ارزشمند هستند . آنها برای وب سایت و محتوای شما رای اعتماد می دهند.

طبق گفته OptinMonster ، سایت هایی که بیشترین تعداد بک لینک را دارند، در گوگل رتبه بالاتری دارند.

چرا بک لینک ها مهم هستند
از آنجایی که بسیاری از وب‌سایت‌ها به سایت شما لینک می‌دهند، سیگنال مثبتی به موتورهای جستجو ارسال می‌کند و نشان می‌دهد که محتوای شما دارای ارزش و ارزش پیوند است. در عوض، موتور جستجو رتبه وب سایت شما را در نتایج جستجو بهبود می بخشد.

این نشان می دهد که لینک سازی برای سایت شما مهم است. اما چگونه می توان برای وب سایت خود بک لینک دریافت کرد؟

نحوه دریافت بک لینک

در اینجا 15 استراتژی سریع و ساده برای نحوه دریافت بک لینک آورده شده است. بیایید مستقیم شیرجه بزنیم…

1. فرصت های بک لینک را با منابع ارجاع برتر پیدا کنید

می توانید با نگاه کردن به منابع ارجاع برتر وب سایت خود شروع کنید. اینها وب سایت هایی هستند که به محتوای شما لینک می دهند و به شما بک لینک ارائه می دهند.

با پیدا کردن نوع وب سایت هایی که به سایت شما پیوند داده می شوند و نوع محتوایی که ترجیح می دهند، می توانید فرصت های جدیدی پیدا کنید و محتوای مشابهی برای دریافت بک لینک ایجاد کنید.

راه های زیادی وجود دارد که می توانید منابع ارجاع خود را مشاهده کنید . در Universal Analytics Google، به بخش Acquisition » All Traffic » Referrals بروید . در Google Analytics 4 ، به Acquisition » User acquisition بروید .

با این حال، ساده ترین راه برای یافتن ترافیک ارجاع شما از طریق MonsterInsights است. این بهترین افزونه وردپرس برای Google Analytics است و گزارش های مختلفی را در داشبورد وردپرس شما ارائه می دهد.

برای مشاهده منابع ارجاع برتر خود، به Insights » Reports بروید . اولین گزارشی که خواهید دید مربوط به نمای کلی خواهد بود . به پایین بروید و 10 منبع ارجاع برتر را مشاهده کنید .

2. از پیوندهای خروجی برای ایجاد مشارکت استفاده کنید

راه دیگر برای یافتن فرصت های بک لینک، مشاهده لینک های خروجی شماست . اگر به یک وب‌سایت معتبر لینک می‌دهید و ترافیک زیادی ارسال می‌کنید، می‌توانید یک ایمیل ارتباطی ارسال کنید و یک مشارکت ایجاد کنید.

متأسفانه، گوگل آنالیتیکس گزارش پیوندهای خروجی را خارج از جعبه ارائه نمی دهد. با این حال، با MonsterInsights، می توانید به راحتی لینک های خروجی برتر خود را مشاهده کنید. فقط افزونه را نصب کنید و به Insights » Reports » Publishers بروید و به گزارش Top Outbound Links بروید .

این گزارش لینک های خارجی وب سایت شما را که بیشترین کلیک را دریافت می کنند به شما نشان می دهد. سپس می توانید یک ایمیل به این وب سایت ها ارسال کنید و شروع به ایجاد رابطه کنید. به آنها در مورد پست خود بگویید و اینکه چگونه محتوای آنها را مفید دیدید که از آن به عنوان منبع استفاده کردید.

ذکر کنید که به دنبال یک فرصت شراکتی هستید و شاید روی یک همکاری محتوایی کار کنید، مانند مطالعه موردی. اگر آنها با این ایده موافق باشند، می توانید بک لینک های جدید و عالی همراه با ترافیک و ارتباط با منبع دریافت کنید.

3. از گزارش های کنسول جستجوی گوگل برای دریافت بک لینک استفاده کنید

کنسول جستجوی گوگل همچنین می تواند به شما کمک کند فرصت هایی برای بک لینک برای وب سایت خود پیدا کنید. ابزار رایگان گوگل داده های شگفت انگیزی را ارائه می دهد که می توانید از آنها برای افزایش رتبه خود استفاده کنید.

و از جمله آنها گزارش سایت های لینک دهنده برتر است . اینها وب سایت هایی هستند که در گذشته به سایت شما لینک داده اند. می توانید بک لینک ها را مرور کنید و ببینید آنها چه نوع محتوایی را پسندیده اند و به شما بک لینک داده اند.

از آنجایی که آنها قبلاً دامنه شما را پیوند داده اند، با وب سایت شما آشنا هستند و می توانند بک لینک دیگری ارائه دهند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سایت ها را پیدا کنید و با محتوای مرتبط ارتباط برقرار کنید.

همچنین می‌توانید راهنمای ما در مورد نحوه استفاده از کنسول جستجوی Google برای دو برابر کردن ترافیک خود را بررسی کنید.

4. از رقبای خود جاسوسی کنید

تا به حال به این فکر کرده اید که رقبای شما بک لینک های خود را از کجا می گیرند؟ استراتژی ارگانیک آنها چیست و چه نوع محتوایی منتشر می کنند؟ اگر می‌خواهید از آنچه در صنعت رخ می‌دهد به‌روز باشید، باید بدانید که دیگران چه می‌کنند.

شما می توانید از لحاظ اخلاقی از رقبای خود جاسوسی کنید تا منابعی برای بک لینک پیدا کنید، به کلمات کلیدی ارگانیک آنها، محتوای با عملکرد برتر، فعالیت های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر نگاه کنید.

برای جستجوی بک لینک، می توانید از ابزارهای سئو مانند Semrush استفاده کنید. این یک نمایه بک لینک کامل از هر وب سایتی که وارد می شوید ارائه می دهد. برای مشاهده بک لینک ها در SEMrush، از پنل سمت چپ به Backlink Analytics بروید و سپس دامنه رقیب خود را وارد کنید.

حالا روی Check it کلیک کنید . در مرحله بعد، Backlinks را انتخاب کنید و لیستی از دامنه ها را خواهید داشت که رقیب شما لینک های خود را از آنجا دریافت می کند.

نحوه دریافت بک لینک با جاسوسی از رقبا

سپس می توانید از این منابع برای گرفتن بک لینک برای وب سایت خود نیز استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر رقیب شما پیوندی از یک پست مهمان دارد، می توانید محتوا را در وب سایت پست مهمان نیز منتشر کنید.

و اگر آنها یک لینک از یک انجمن دارند، می توانید یک پروفایل نیز در آن انجمن ایجاد کنید و سعی کنید یک بک لینک کسب کنید.

تکنیک های دیگری که می توانید برای جلوتر از رقبای خود استفاده کنید شامل ثبت نام در خبرنامه های ایمیل آنها و راه اندازی Google Alerts است. بنابراین، هنگامی که آنها محتوای جدیدی را منتشر می کنند یا در سایت دیگری نمایش داده می شوند، بلافاصله به شما اطلاع داده می شود.

5. لینک های شکسته را برای ایجاد بک لینک پیدا کنید

در حالی که به رقبای خود نگاه می کنید، می توانید به لینک های شکسته آنها نیز نگاه کنید. استراتژی ساخت لینک شکسته یکی دیگر از راه های سریع و آسان برای گرفتن بک لینک است.

لینک های شکسته لینک هایی هستند که دیگر وجود ندارند یا در یک وب سایت کار نمی کنند. و ممکن است به دلیل حذف آن پیوندها توسط وب سایت مبدأ (همچنین به عنوان خطای 404 شناخته می شود)، یک URL نامناسب داشته باشد، یا وب سایت مقصد ممکن است بسته شده باشد یا به دامنه دیگری منتقل شده باشد.

به هر دلیلی، این فرصت شگفت انگیزی را برای شما فراهم می کند تا یک بک لینک دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که پیوندهای شکسته را پیدا کنید، با وب سایت تماس بگیرید تا پیوند را جایگزین کنید و سایت خود را به عنوان جایگزین معرفی کنید. ساده است!

برای یافتن لینک های شکسته، می توانید ابتدا به رقبای خود نگاه کنید و سپس وب سایت های بیشتری را در جایگاه خود جستجو کنید. سپس از ابزارهایی مانند Semrush یا Ahrefs برای کشف لینک های شکسته استفاده کنید.

در Semrush می توانید گزارش بک لینک های رقیب خود را فیلتر کنید. در زیر گزینه‌های مختلف فهرست شده در بک لینک‌ها، کادر Lost را علامت بزنید. سپس پیوندهایی را به شما نشان می دهد که طولانی تر کار می کنند.

و اگر از Ahrefs استفاده می‌کنید ، URL وب‌سایت را در Site Explorer آن وارد کنید و از منوی سمت چپ روی Broken در زیر گزینه‌های Backlinks کلیک کنید. این ابزار تمام لینک های شکسته رقیب شما را به شما نشان می دهد.

هنگامی که لیستی از لینک های خراب را دارید، قدم بعدی این است که با مدیر وب سایت این وب سایت ها تماس بگیرید و در مورد لینک شکسته گزارش دهید.

هنگام تهیه پیش نویس طرح خود، فروتن باشید و خود را معرفی کنید. مکان دقیق پیوند شکسته را اضافه کنید، زیرا می خواهید به آنها کمک کنید.

سپس گزینه های مختلفی را برای لینک شکسته ذکر کنید، از جمله وب سایت خود. این احتمال وجود دارد که مدیر وب سایت از وب سایت شما به عنوان جایگزین استفاده کند و در عوض شما یک بک لینک دریافت کنید.

6. محتوای با کیفیت بالا ایجاد کنید که ارزش پیوند داشته باشد

یکی از اساسی ترین راه ها برای دریافت بک لینک، ایجاد محتوای درجه یک است. هدف شما باید ایجاد محتوایی باشد که سایر وبلاگ نویسان و متخصصان صنعت بتوانند از آن استفاده کنند و به سایت شما لینک دهند.

این ممکن است یک استراتژی زمان بر باشد، اما اگر بتوانید آن را درست انجام دهید، ارزش تلاش را دارد. انواع مختلفی از محتوا وجود دارد که می توانید تولید کنید. می‌توانید مقاله‌هایی بنویسید، راهنما بسازید، پست‌ها را فهرست کنید و آزمون‌ها را اجرا کنید.

به عنوان مثال، اگر یک وبلاگ مد دارید، می توانید یک پست چگونه در مورد نحوه اداره یک برند مد تنها با 100 دلار ایجاد کنید. همچنین می توانید یک پست لیستی درباره 50 روند مد ایجاد کنید که جامعه را تغییر می دهد.

اما چگونه می توان فهمید که کدام نوع محتوا کار می کند؟

در اینجا می توانید از MonsterInsights برای دریافت بینش استفاده کنید. ابتدا می توانید به گزارش صفحه فرود برتر نگاه کنید تا ببینید کدام صفحات بیشترین ترافیک را دارند و سپس محتوای مشابهی برای افزایش ترافیک و بک لینک ایجاد کنید.

صفحات فرود برتر را در وردپرس ببینید
و اگر می‌خواهید بیشتر بررسی کنید تا ببینید کدام نوع پست بهتر عمل می‌کند، می‌توانید ابعاد سفارشی را برای دیدن محبوب‌ترین نوع پست تنظیم کنید.

MonsterInsights این فرآیند را بسیار آسان می کند و می توانید گزارش را در داشبورد خود مشاهده کنید. فقط کافی است به Insights » Reports بروید و Dimensions را از بالا انتخاب کنید. سپس به پایین بروید و به گزارش محبوب ترین انواع پست بروید .

از گزارش، می بینید که راهنماها و دستور العمل ها جزو برترین پست ها هستند. این به شما ایده می دهد که چه نوع محتوایی را باید تولید و تبلیغ کنید تا بک لینک دریافت کنید.

7. محتوای آسمان خراش را منتشر کنید

وقتی نوبت به تولید محتوا می رسد، می توانید یک قطعه محتوای آسمان خراش نیز برای دریافت بک لینک تولید کنید. اینها راهنماهای گسترده ای در مورد موضوعات موجود هستند و بسیار دقیق هستند و می توانند بیش از 10000 کلمه باشند.

ایده پشت محتوای آسمان‌خراش نوشتن پستی است که تمام جنبه‌های موضوع را با جزئیات پوشش دهد و آن را بهتر از بقیه کند. بنابراین، می توانید سایت های دیگر را برای لینک دادن به پست خود جذب کنید و بک لینک های زیادی تولید کنید.

شما می توانید با جستجوی ساده موضوعی در جایگاه خود در گوگل شروع کنید. سپس به دقت به نتایج نگاه کنید زیرا این صفحاتی هستند که بک لینک های زیادی دریافت کرده و به صفحه اول گوگل راه یافته اند.

برای مثال، اگر در مورد بازاریابی محتوا می نویسید ، نتایج جستجو را جستجو کنید. سپس محتوای هر یک از پیوندها را مرور کنید و شروع به ایجاد پست خود کنید که 10 برابر بهتر است.

هنگامی که محتوای آسمان‌خراش شما آماده شد، نوبت به مهم‌ترین بخش یعنی تبلیغ می‌رسد. راه های مختلفی برای تبلیغ آن وجود دارد.

ابتدا می‌توانید با همه افراد، تأثیرگذاران، شرکت‌ها، ابزارها و منابعی که در محتوای خود ذکر کرده‌اید ارتباط برقرار کنید. به آنها بگویید که پلتفرم آنها را مفید دانسته اید و اگر مقاله را دوست داشتند، می توانند آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند.

همانطور که در مورد راهنمای آسمان خراش شما صحبت می شود، دیگران شروع به دریافت محتوای شما خواهند کرد و شما بک لینک دریافت خواهید کرد.

یکی دیگر از راه‌های تبلیغ پست خود، یافتن سایت‌هایی است که قبلاً به پست‌های موجود بک لینک داده‌اند و سپس محتوای خود را به عنوان جایگزین بهتری معرفی کنید.

برای این کار می توانید از ابزارهای سئو مانند SEMrush یا Ahrefs استفاده کنید. به سادگی URL هر یک از 10 نتیجه برتر را در ابزار وارد کنید و لیستی از وب سایت هایی را که به مقاله اصلی بک لینک ارائه کرده اند استخراج کنید.

سپس از لیست برای دسترسی به این وب سایت ها و معرفی محتوای آسمان خراش خود استفاده کنید. به آنها توضیح دهید که چگونه پست شما بهتر است و آنها را تشویق کنید که به پست شما بک لینک بدهند.

همچنین می توانید نگاهی به نمونه های شگفت انگیز بازاریابی محتوا بیندازید .

8. از اینفوگرافیک برای گرفتن بک لینک استفاده کنید

همراه با متن نوشته شده، از اینفوگرافیک برای ایمن سازی بک لینک ها برای وب سایت خود استفاده می کنید.

اینفوگرافیک ها نمایش تصویری داده ها و اطلاعات با استفاده از گرافیک، تصاویر و نمودارها هستند. آنها به ارائه یک نمای کلی سریع از موضوع کمک می کنند و مفاهیم پیچیده را به تصاویر ساده ای تقسیم می کنند که به راحتی قابل درک است.

مورد WPBeginner را در نظر بگیرید . اینفوگرافیک آنها در مورد حقایق جالب در مورد وردپرس بیش از 700 بک لینک دارد.

با ایجاد اینفوگرافیک های جذاب و مفید، به دیگر سازندگان محتوا کمک می کنید. آنها ممکن است از خلاقیت بصری شما در وبلاگ خود استفاده کنند و به عنوان سازنده اصلی اینفوگرافیک به شما یک بک لینک بدهند.

برای ایجاد یک اینفوگرافیک، نیازی نیست که یک طراح باشید یا یک حرفه ای استخدام کنید. شما می توانید از ابزارهای مختلف آنلاین رایگان برای ایجاد یکی از آنها توسط خودتان استفاده کنید. برای شروع، راهنمای بهترین ابزارهای ایجاد محتوای بصری را بررسی کنید.

9. گواهینامه بنویسید

آیا می دانستید که با نوشتن گواهینامه در وب سایت های دیگر، می توانید یک بک لینک برای سایت خود دریافت کنید؟

بسیاری از کسب و کارها به دنبال گواهینامه هایی هستند که به عنوان اثبات اجتماعی نشان دهند . حتی آنها را در صفحه اصلی خود نمایش می دهند.

بنابراین، اگر کاربر معمولی یک ابزار یا سرویس هستید، می توانید در ازای دریافت بک لینک، یک گواهی نامه بنویسید. شرکت‌هایی را پیدا کنید که مرتبط با صنعت شما هستند و یک گواهی ارسال کنید.

نکته حرفه ای: به دنبال وب سایت هایی باشید که دارای اعتبار دامنه بالایی (DA) هستند. دلیل آن این است که موتورهای جستجو، لینک های سایت های DA با کیفیت بالا را به عنوان بک لینک با کیفیت بالا در نظر می گیرند.

10. از Help a Reporter Out (HARO) استفاده کنید
و وقتی از بک لینک های باکیفیت صحبت می کنیم، دریافت لینک از وب سایت های خبری و وبلاگ های روزنامه نگاری مانند برنده شدن جکپات است. به این دلیل است که این وب سایت ها دارای اعتبار دامنه بالایی هستند و برجسته شدن در آنجا سطح اعتماد سایت شما را نیز افزایش می دهد.

بهترین راه برای دریافت بک لینک از خبرگزاری ها از طریق Help a Reporter Out (HARO) است. این پلتفرمی است که به روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان منابعی برای اخبار و داستان ها ارائه می دهد.

برای استفاده از HARO، به عنوان منبع از صفحه اصلی آن ثبت نام کنید و سپس یک طرح قیمت گذاری را انتخاب کنید (برای شروع می توانید از طرح اولیه رایگان استفاده کنید).

پس از ثبت نام، شروع به دریافت ایمیل‌هایی از HARO می‌کنید که حاوی درخواست‌هایی از وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌های مختلف برای نقل قول، مشاوره، نکات، داستان‌ها و موارد دیگر است.

به سوالات مرتبط با کسب و کار شما پاسخ دهید و اگر پاسخ شما دریافت شود، در نهایت یک بک لینک از وب سایت خبری دریافت خواهید کرد.

11. وبلاگ نویسی مهمان را شروع کنید

ارسال مهمان یک راه عالی برای دریافت بک لینک برای وب سایت شما است و یک استراتژی آزمایش شده و آزمایش شده است. می توانید با سایت های مختلفی که وبلاگ مهمان را می پذیرند تماس بگیرید و یک پست ارسال کنید.

بسیاری از وب سایت ها یک حساب مشارکت کننده یا یک بخش نوشتن برای ما ارائه می دهند که در آن هر کسی می تواند مقاله بنویسد و در سایت برجسته شود. آنها حتی به شما اجازه می دهند به سایت خود پیوند دهید، چه در بخش بیوگرافی نویسنده یا در متن محتوا.

شما می توانید وب سایت های وبلاگ نویسی مهمان را به سادگی با جستجو در گوگل پیدا کنید. کلمه کلیدی موضوعی را که می خواهید هدف قرار دهید بنویسید و یک مقاله مهمان اضافه کنید یا در پایان برای ما یا مشارکت کننده بنویسید. سپس موتور جستجو نتایج را فیلتر می کند و سایت هایی را نشان می دهد که اجازه ارسال مهمان را می دهند.

مهمان-پست-چگونه-بک لینک بگیریم
در مرحله بعد، پیش‌نویسی برای موضوع خود، همراه با شرحی از آنچه در مقاله پوشش می‌دهید، پیش‌نویس کنید. حتماً مزایا و چگونگی کمک آن به خوانندگان خود را توضیح دهید.

پست مهمان به شما کمک می کند تا مخاطبان مناسب را هدف قرار دهید و ترافیک وب سایت خود را ایجاد کنید. می توانید با دنبال کردن راهنمای نهایی وبلاگ نویسی مهمان بیشتر بیاموزید .

12. در مصاحبه ها شرکت کنید

درست مانند یک پست مهمان، می توانید با شرکت در مصاحبه ها نیز بک لینک دریافت کنید. می‌توانید با جستجو در وب و جستجوی سایت‌هایی که مرتباً مصاحبه انجام می‌دهند، مصاحبه انجام دهید.

یکی از راه های انجام مصاحبه از طریق HARO است. فقط مراقب پرس و جوهایی باشید که مربوط به صنعت شما هستند و برای مصاحبه یا نقل قول درخواست می کنند.

13. حضور مهمان را در پادکست انجام دهید

اگر بتوانید به عنوان مهمان در هر یک از پادکست ها ظاهر شوید، می توانید یک بک لینک رایگان از یادداشت های پادکست دریافت کنید.

در مورد یافتن پادکست‌ها، شما همانند مصاحبه انجام می‌دهید و پادکست‌های مرتبط را در پلتفرم‌هایی مانند Spotify، iTunes، Google Play و موارد دیگر جستجو می‌کنید.

سپس یک ایمیل به آنها بفرستید که علاقه دارید به عنوان مهمان در پادکست ظاهر شوید. و مطمئن شوید که تجربه خود را درج کرده اید، اینکه چگونه برای پادکست مناسب هستید و چگونه می توانید ارزش اضافه کنید.

هنگامی که شروع به ظاهر شدن در پادکست های متعدد کردید، افراد زیر را نیز خواهید ساخت. اگر تصمیم به ایجاد پادکست در وب سایت خود دارید، می توانید از مخاطبان تازه ایجاد شده خود استفاده کنید.

راهنمای ما در مورد بهترین افزونه های پادکست وردپرس را بررسی کنید .

14. در انجمن های مختلف شرکت کنید

انجمن های گفتگو مکانی عالی برای یافتن بک لینک برای سایت شما هستند. با شرکت در انجمن های مختلف، می توانید یک متخصص صنعت شوید و به افزایش ترافیک سایت خود کمک کنید.

اگر مطمئن نیستید که در کدام انجمن شرکت کنید، یک جستجوی سریع در گوگل انجام دهید. از هر یک از تغییرات برای یافتن تالارهای گفتمان مرتبط برای جایگاه خود استفاده کنید:

همچنین می توانید به سوالات مختلف در Quora پاسخ دهید. این یک بستر پرسش و پاسخ با طیف گسترده ای از موضوعات است. به سادگی یک عبارت جستجو در Quora وارد کنید و تمام سوالات مربوط به موضوع را به شما ارائه می دهد.

راه دیگر برای یافتن انجمن ها، نگاه کردن به رقبایتان است. همانطور که قبلا توضیح دادیم، شما می توانید از رقبای خود برای یافتن بک لینک ها جاسوسی کنید. با استفاده از ابزارهای مختلف سئو ، می توانید ببینید که از کدام انجمن ها برای دریافت بک لینک استفاده کرده اند و سپس می توانید همین کار را انجام دهید.

15. سایت خود را در صفحات منابع فهرست کنید

آخرین استراتژی ما برای شما این است که صفحات منابع را پیدا کنید و وب سایت خود را در صفحه فهرست کنید. صفحات منبع جایی هستند که نویسنده فهرست طولانی از منابع مفید را تنظیم می کند و محصولات و خدمات مختلف را پیوند می دهد.

می توانید با یافتن صفحات منبع و تماس با نویسنده یا صاحب سایت برای ذکر سایت خود در لیست، یک بک لینک دریافت کنید.

برای یافتن صفحه منبع، کلمه کلیدی خود را به همراه عباراتی مانند منابع مفید یا فهرست منابع در موتور جستجو وارد کنید. پس از یافتن لیست منابع، با مدیر وب سایت تماس بگیرید و وب سایت خود را معرفی کنید.

سعی کنید ایمیل‌های خود را شخصی‌سازی کنید و لینک‌هایی را به جایی که می‌خواهید سایت شما در لیست قرار گیرد، اضافه کنید. و نشان دهید که چگونه وب سایت یا ابزار شما به صفحه منبع خود ارزش افزوده و به خوانندگان خود کمک می کند.

و بس!

درباره‌ی نویسنده

محسن مرادی