اگر چه در زمان نگارش این مطلب کرونا به شکل وحشتناکی کسب و کارهای مختلف را تحت تاثیر قرار داده، اما تجربه مثبت مدیریت دورکاری باعث شده که بیشتر مدیران به فکر استفاده از آن باشند. از طرف دیگر برخی از افراد یک تیم را به صورت دورکاری در اختیار دارند که کار مدیریت آنها از منزل انجام می شود. نمونه رایج این سبک مدیریت را می توانید در تیم های تولید محتوا ببینیم که از چند نویسنده به صورت دورکاری در منزل تشکیل شده اند.

نمونه های مختلفی از دور کاری وجود دارد که در اینجا مورد بحث ما نیست، بلکه می خواهیم در این مطلب به طور خاص مدیریت دورکاری را هدف قرار دهیم و ببینیم که این مدیران برای داشتن تجربه ای شادتر باید چه تکنیک هایی به کار ببرند.

مدیریت دورکاری نیاز به یک میز دارد

اگرچه ممکن است شما منزل را برای دراز کشیدن و راحت بودن انتخاب کرده باشید، اما داشتن میز کار برای کاهش درد کمر و لگن ضروری است و باعث بهبود سلامتی می شود. البته این به این معنی نیست که شما باید تمام طول را بایستید. در تمام اطراف خانه حرکت کنید، البته کمتر به یخچال سر بزنید!

از فرصت‌های حداقلی که گیر می‌آورید برای نشستن استفاده کنید و سعی کنید که شکل‌های مختلف استراحت کردن را امتحان کنید تا تجربه ای شاد داشته باشید. همچنین برای افزایش خلاقیت می توانید موقعیت های مختلف بدنی را امتحان کنید یا حتی در قسمت‌های مختلف منزل با صداهای مختلف صحبت کنید. این کار باعث می شود که مدیریت دور کاری برای شما راحت تر باشد.

تا جایی که می توانید قدم بزنید

وقتی که در حال مکالمه با یک یا چند نفر از کارکنان خود هستید نیازی به نشستن جلوی کامپیوتر ندارید. فقط کافی است که از یک هدفون بلوتوث دار یا یک هندزفری استفاده کنید و برای قدم زدن به بیرون بروید. این روال باعث می‌شود که شما در طول مدیریت دورکاری از جملات خود را قوی تر کنید و فعالیت بیشتری از قلب خود بکشید که به خوشبختی و خوشحالی شما کمک بیشتری می کند.

از میان وعده های سالم لذت ببرید

شاید شما هم این تجربه را در روزهای تعطیل داشته‌اید که به شکل های مختلف به سراغ یخچال می روید و غذاهای پر انرژی و پر کالری مصرف می کنید. در حالی که شما برای مدیریت دورکاری نیازی به غذا های آنچنانی ندارید و فقط میوه تازه یا سبزیجات یا حتی پروتئین های سالم مانند سینه مرغ و گوشت ماهی برای میان وعده کفایت می‌کند. فراموش نکنید که عادت های غذایی می تواند تاثیر جالب توجهی روی رشد مغز شما داشته باشد و به افزایش خلاقیت آن کمک کند.

در مدیریت دورکاری از ذهنیت ROWE استفاده کنید

تیم جونز، مدیر عامل شرکت Precision Nutrition، یک سیستم تغذیه آنلاین و زندگی و مربیگری شیوه زندگی سالم، طرز فکر ROWE را اعمال می کند. ROWE مخفف “results-only work environment” است، و جونز آن را تشویق می کند، زیرا به رفع نگرانی های مدیران در مورد بهره وری کارکنان کمک می کند.

جونز در مورد روش کار خود برای مدیریت دورکاری می‌گوید که ما دنبال ساعت یا زمان نیستیم یا حتی نحوه انجام کار را هم دنبال نمی‌کنیم، بلکه برای ما مهم ترین زمان رسیدن به هدف است. در واقع شما مانند دانش آموز در مدرسه منتظر زنگ تفریح نیستید. در اینجا شما برای کار خود هدف تعیین می کنید و تا زمانیکه هدف به پایان نرسیده محل کار خود را ترک نمی کنید.

ایده خوبی است که کار و زندگی را باهم ترکیب کنید

تری تراوت، مدیرعامل شرکت Entelechy، به افراد مختلف توصیه می کند که فقط با جریان پیش بروند و نیازی به جدا کردن زندگی از کار یا سخت کردن حریم هر کدام از آنها ندارند.

به جای اینکه سعی کنید که محیط کار و محیط منزل را از یکدیگر جدا کنید، آرام باشید و روال زندگی خود را به شکل طبیعی پیش ببرید. در مدیریت دورکاری چیزی به اسم سرزنش کردن برای زمان بیدار شدن یا زمان خوابیدن وجود ندارد. حتی شما از اینکه برای یک یا چند ساعت در جنگل قدم بزنید و بخشی از ساعت صبحگاهی خود را از این طریق بگذرانید ناراحت نباشید و فقط سعی کنید که زندگی و کار پر بار و شادتری داشته باشید.

استراتژی داشته باشید و از فناوری استفاده کنید

مدیریت دورکاری و کار در منزل یعنی همپوشانی با فعالیت و برنامه سایر اعضای خانواده. آندری خوزید، مدیرعامل میرو، یک سیستم عامل تخته سفید برای همکاری تیمی طراحی کرده و مدیران را به داشتن چندین دستگاه فعال با همه برنامه های کاری را تشویق می کند. این به شما کمک می کند تا حد امکان انعطاف پذیر باشید.

خوزید می گوید: “برای کار پیچیده و مشارکتی، لپ تاپ خود را به یک مانیتور بزرگ وصل کنید تا بتوانید به راحتی بین ابزارهای ویدئوی کنفرانس، گپ زدن، مدیریت پروژه و تخته سفید حرکت کنید.” استفاده از یک گوشی هوشمند معمولی یا حتی با استفاده از تبلت راهکار خوبی برای مدیریت دورکاری است که شما خیلی سریع تر می توانید با کارکنان خود در ارتباط باشید و به خواسته های آنها پاسخ دهید.

فضای سرگرم کننده ای با همکاران خود به وجود بیاورید

شرایط دورکاری و کار در منزل ایجاب می‌کند که تیم‌ها با اندازه ها و با تعداد متفاوتی تشکیل شوند که در برخی موارد شاهد تعداد بالا مانند ۶۵ نفر هم بوده ایم. این یعنی شما در طول کار خود احتمالاً با افراد با ذهنیت های متفاوتی روبرو هستید که ممکن است در منزل خود شرایط متفاوتی را تجربه کنند.

اگرچه هنوز هم در مدیریت دورکاری شاهد پیاده سازی استراتژی های متنوعی برای مدیریت هستیم، اما می توانید از راهکارهای سرگرم کننده ای مانند چت آنلاین یا تغییر عکس دوران کودکی یا حتی عکس های دوران تعطیلات برای ارتباط بهتر با کارکنان استفاده کنید. سعی کنید از محیطی که در آن حضور دارید لذت ببرید و فضای سرگرم کننده ای با کارکنان خود به وجود بیاورید.


درباره‌ی نویسنده

محمد همتی

سلام میکنم خدمت دوستان عزیزم. من مدیر وبسایت وردپرسی شو هستم و همواره در خدمت شما :دی