اگر میخواهید یک کسب و کار اینترنتی موفق داشته باشید و از آن درآمد خوبی به دست آورید، باید چیزی برای فروش داشته باشید. به هر کسب و کاری که نگاه کنید متوجه خواهید شد که در قبال محصول یا خدماتی که به فروش میرساند درآمد و پول کسب میکند.

در اینترنت نیز باید محصولات یا خدماتی برای فروش داشته باشید، اما شاید بگویید خب من هیچ محصولی ندارم یا نمیدانم چه چیزی را میتوانم به عنوان سرویس به مشتریانم عرضه کنم.

فروش محصولاتِ فیزیکی از طریق اینترنت امکان پذیر هست اما یا باید خودتان کالایی برای فروش داشته باشید یا اینکه توانایی تولید یا واردات محصولات را داشته باشید، علاوه بر این در صورتی که این امکان را هم دارید، ریسک این کار کمی بالا بوده و باید به فکر جایی برای انبار کردن محصولات خود باشید سپس به فکر سیستمی باشید که سفارشات را دریافت کرده و محصولات را به دست مشتریان برساند و بسیاری مراحل دیگر که مطمئنا برای کسی که تازه کار است و شاید بودجه آن چنانی برای راه اندازی چنین کسب و کاری نداشته باشد پیچیده و نا امید کننده به نظر بیاید.

در صورتی که خودتان محصولی برای فروش ندارید روش دیگر این است که از سیستم های همکاری در فروش استفاده کنید.

مشکل سیستم های همکاری در فروش هم این است که نمی توانید همه سود به دست آمده را نصیب خود کنید و تنها درصدی پورسانت به شما تعلق خواهد گرفت.

اما در این مقاله میخواهیم روش بسیار بهتری را به شما آموزش دهیم، روشی که نیاز به تولید هیچ محصول فیزیکی ای نداشته و به محلی هم برای انبارداری محصولات خود نیاز ندارید و همه چیز به راحتی و به صورت آنلاین انجام میشود، از تولید محصول تا رساندن آن به دست مشتری، علاوه بر این سود حاصله نیز صد در صد متعلق به شما خواهد بود.

به این نوع کالاها محصولات دیجیتالیِ قابل دانلود از اینترنت گفته میشود. شما میتوانید با راه اندازی فروشگاه فایل دانلودی، این نوع از محصولات را به راحتی به فروش رسانده و کسب درآمد کنید.
در واقع این محصولات یک یا چند فایل دیجیتالی هستند که میتوانید آن را از طریق اینترنت به فروش رسانده و مشتری شما نیز میتواند به سرعت و بعد از پرداخت هزینه، آن را بلافاصله از اینترنت دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهد.

انواع محصولات دیجیتالی قابل دانلود و عرضه در اینترنت

شما محصولات متنوعی را میتوانید در قالب یک فایل دیجیتالیِ قابل دانلود در اینترنت و از طریق سایت خود به فروش برسانید.

برای اینکه بدونید بهترین محصولات دانلودی قابل فروش در اینترنت چیه، حتما ویدیوی زیر را ببینید.

در زیر میتوانید با چند نمونه از انواع محصولات و خدمات دیجیتالی قابل دانلود آشنا شوید:

 • ایبوک ها ( یا همان کتاب های الکترونیکی که میتوان گفت یکی از در دسترس ترین و آسان ترین محصولاتی هستند که میتوانید آن را به سرعت ساخته و در سایت خود به فروش برسانید )
 • اپلیکیشن های موبایل
 • ویدیوهای آموزشی
 • عضویت ویژه برای دسترسی به محتوا و خدمات اختصاصی یا استفاده از بخش هایی از یک سایت
 • ابزارها و قالب ها
 • مشاوره و مربی اختصاصی
 • وبینارها
 • موسیقی
 • تصاویر استوک
 • دوره های آموزشی آنلاین
 • نرم افزارها
 • فایل های صوتی یا پادکست ها

در فوق به چند نمونه از معروف ترین و مهمترین انواع محصولات دیجیتالی قابل دانلود و عرضه در اینترنت اشاره شد. این لیست روز به روز در حال گسترش است و انواع محصولات و خدمات دیگری نیز به آن اضافه میشوند.

حال خودتان تصور کنید چقدر دست تان برای تولید و ارائه هر یک از محصولات و خدمات گفته شده باز است و میتوانید به راحتی و در کمتر از یک هفته هر کدام از انواع محصولات فوق را که خواستید ساخته و آن را به مخاطبان هدف خود عرضه کنید.

اینکه از کدام یک از نواع گفته شده استفاده کنید بستگی به موضوع سایت و بازار هدف تان دارد، به عنوان مثال اگر شما میخواهید خدمات مشاوره ارائه دهید، در آن صورت تولید و فروش تصایور استوک به درد شما نخواهد خورد، در حالی که اگر عکاس حرفه ای هستید میتوانید تصاویر حرفه ای و استوک خود را برای طراحان یا کسانی که نیاز به تصاویر استوک دارند برای فروش قرار دهید.

البته شاید فروش تصاویر استوک به دلیل عدم رعایت قانون کپی رایت در کشور ما، آن چنان برای تان سود نداشته باشد. اما میتوانید به جای فروش تصاویر، راه های دیگری را امتحان کنید و کمی خلاقیت به خرج دهید، به عنوان مثال میتوانید اطلاعات و تجربیات خود در مورد عکاسی را در یک محصول آمزوشیِ ویدیویی تولید کرده و سپس آن را به فروش برسانید.

دقت داشته باشید زمانی میتوانید از هر کدام از انواع محصولات و خدمات گفته شده در فوق کسب درآمد کنید که سایت تان را ساخته، به اندازه کافی محتوای مفید و اختصاصی تولید کرده و بازدید خوبی نیز داشته باشید.

اما قبل از آنکه شروع به ساخت محصول خود کنید یا ایده فوق العاده تان را پیاده سازی کنید پیشنهاد میکنیم اول این سوال مهم را از خود بپرسید:

بزرگترین مشکلی که من میتوانم با ارائه راه حل بران آن، به مشتریان و مخاطبانم کمک کنم چیست؟

در هر حوزه ای که هستید اگر بتوانید بزرگترین مشکل موجود در آن بازار را پیدا کرده و راه حل خوبی برای آن پیدا کنید، میتوانید از فروش محصولات و موفقیت کسب و کارتان مطمئن باشید.
بگذارید چند تا مثال بزنیم:

یک طراح گرافیک به افراد موجود در بازار هدف خود کمک میکند تا بتوانند خودشان تبلیغات گرافیکی و حرفه ای بسازند، او برای این کار یک آموزش ویدویی ترتیب میدهد و به آن ها آموزش میدهد که چطور خودشان تبلیغات کسب و کارشان را بسازند.

یک مربی بدنسازی، یک دوره آموزشی و ویدیویی میسازد که به مخاطبان خود آموزش دهد که چطور میتوانند در عرض ۸ هفته ۱۰ کلیو کاهش وزن داشته باشند.

یا همانطور که در فوق اشاره شد یک عکاس حرفه ای آموزشی را تهیه میکند که به افراد خیلی مبتدی یاد دهد که چطور عکاسی حرفه ای را شروع کنند و یا به افراد حرفه ای یاد دهد که چطور یک استودیوی عکاسی در خانه خود ایجاد کنند.

دقت کنید که مشکلاتی که برای آن راه حل ارائه میدهید حتما نباید مشکل خیلی پیچیده یا غیر قابل حلی باشند.

زمانی که راه حل مورد نظر خود را پیدا کردید یا ایده خوبی برای ارائه راه حل به ذهن تان رسید، میتوانید آن را در قالب یک محصول دیجیتالی قابل دانلود یا خدمات از انواع گفته شده در فوق به بازار هدف خود عرضه کنید.

همواره سعی کنید محصول یا سرویسی ارائه دهید که مخاطبان هدفتان به آن نیاز داشته و خواهان آن باشند، ممکن است شما ایده خوبی برای محصول و خدمات خود داشته باشید اما هیچ خواهان یا تقاضایی در بازار هدف برای آن نباشد، پس اول نیاز مخاطبان خود را بسنجید، سپس بر اساس آن محصولات خود را ارائه دهید.

زمانی که راه حل را پیدا کردید، شروع به ساختن آن کنید.

پلتفرمی برای فروش محصولات و خدمات خود پیدا کنید.

برای فروش محصولات خود میتوانید با ساخت و ایجاد یک فروشگاه اینترنتی کار خود را شروع کنید یا اینکه سایت ساده ای داشته باشید و از طریق آن به فروش بپردازید، البته دقت داشته باشید که برای فروش محصولات دیجیتالی قابل دانلود نیاز نیست تا پروسه پیچیده ساخت فروشگاه اینترنتی را از همان روزهای آغازین در پیش بگیرید، اما به هر حال به جایی برای نمایش و معرفی ویژگی های محصولات و خدمات خود نیاز دارید.

باید یک هاست و دامنه داشته باشید تا بتوانید حداقل یک سایت ساده ایجاد کرده و سپس در آن به معرفی محصولات و خدمات تان بپردازید.

فکر نکنید انجام فروش اینترنتی به سادکی گذاشتن تصویری از محصول و قرار دادن دکمه خرید است، البته آن قدرها هم که ممکن است فکر کنید پیچیده نیست اما به هر حال کارهایی در پشت پردۀ هر سایت فروش اینترنتی اتفاق می افتد.

اما خوشبختانه این روزها با وجود انواع افزونه ها یا پلاگین های مختلف و همچنین سرویس های مختلف فروش آنلاین میتوانید به راحتی محصولات خود را برای فروش گذاشته و پروسه فروش آن و دریافت پول را اتوماتیک کرده و در عین حال محصولات و خدمات را نیز به سرعت در اختیار مشتریان خود قرار دهید.

همچنین با وجود انواع درگاه های بانکی میتوانید به راحتی به صورت آنلاین به دریافت پول بپردازید. همه این کارها کاملا اتوماتیک انجام شده و حتی اگر در خواب باشید یا در مسافرت، سایت تان به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته برای تان فروش خواهد داشت.

مهمترین مزیت داشتن یک سایت اینترنتی برای فروش محصولات و خدمات این است که دیگر نیازی به حضور شما برای فروش نیست و همه چیز به صورت اتوماتیک انجام شده و به این ترتیب یک سیستم درآمد زایی غیر فعال خواهید داشت.

خب برای اینکه فروش اینترنتی خود را شروع کنید ابتدا نیاز به یک وب سایت دارید این کار را میتوانید به راحتی با استفاده از پلتفرم وردپرس انجام داده و بدون نیاز به هر گونه دانش کدنویسی سایت حرفه ای خود را ایجاد کنید.

بعد از آن باید افرونه ای داشته باشید تا پروسه فروش محصولات و تحویل آن به مشتریان را به عهده بگیرد.
برای این منظور میتوانید از افزونه های EDD یا wooCommerce استفاده کنید.

افزونه EDD برای سایت هایی که تنها محصولات و خدمات دیجیتالی قابل دانلود به فروش میرسانند بسیار مناسب است، اما اگر میخواهید در کنار محصولات دیجیتالی و خدمات خود کالاهای فیزیکی هم به فروش برسانید پیشنهاد ما این است که از افزونه wooCommerce استفاده کنید.

در نهایت برای اینکه درآمد حاصل از فروش خود را دریافت کنید نیاز به درگاه های بانکی دارید.

در ایران میتوانید یا از درگاه های مستقیم بانکی چون درگاه بانک ملت استفاده کنید که البته برای این کار باید ابتدا نماد الکترونیکی برای سایت خود گرفته باشید.

یا اینکه میتوانید از درگاه های واسطه پرداخت چون زرین پال بهره ببرید.

در مورد انواع درگاه های واسطه در آینده مطالبی در سایت کارنوین قرار داده خواهد شد. برای استفاده از این درگاه ها ابتدا لازم است در آن ها ثبت نام کرده و اطلاعات مورد نیاز را به آن ها بدهید، سپس این درگاه ها بنا به قوانین خود ممکن است به صورت روزانه یا هفتگی درآمد های حاصل از فروش تان را به حساب بانکی تان منتقل کنند.

در صورتی که هنوز ای نماد نداشته یا به هر دلیل نمیتوانید از درگاه های مستقیم بانکی استفاده کنید میتوانید از درگاه های واسطه پرداخت برای فروش محصولات و خدمات خود بهره ببرید.

چگونه محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید؟

حال که سیستم فروش اینترنتی خود را با ایجاد سایت و استفاده از افزونه های اتوماتیک سازی فروشِ آنلاین و درگاه های پرداخت، اجرا کردید، باید فکری برای فروش محصولات خود و تبدیل بازدید کنندگان تان به مشتری کنید.

همچنین میتوانید از روش های مختلف بازاریابی اینترنتی برای افزایش بازدید کننده سایت خود و فروش بیشتر محصولات تان بهره ببرید.
اما در ادامه شما را با سه روش برای فروش بیشتر آشنا خواهیم کرد.

قبل از آنکه محصولات خود را تولید کرده و به فروش برسانید، باید به تعداد کافی بازدید کننده برای سایت خود داشته باشید.

ساخت محصولات مرتبط و ارائه آن به صورت رایگان

اکثر افراد دوست دارند قبل از آنکه چیزی از شما بخرند بدانند چقدر راه حل یا محصولات تان برای آن ها میتواند مفید باشد، معمولا در کسب و کارهای سنتی این کار را با ارائه یک سمپِل یا نمونه رایگان انجام میدهند، شما نیز میتوانید برای فروش اینترنتی خود از این روش استفاده کنید و نمونه ای رایگان و مرتبط با محصول اصلی خود تولید کرده و آن را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار دهید.

به عنوان مثال اگر محصول اصلی تان ۵۰ راز مهم در تبلیغات اینترنتی است میتواند محصول رایگان تان ارائه ۵ راز برای طراحی تبلیغات اینترنتی باشد، در واقع میتوانید قسمتی از محصول اصلی خود را به صورت رایگان در اختیار بازدید کنندگان و مشتریان بالقوه تان قرار دهید.

تبلیغ محصولات و سرویس های پولی تان در داخل فایل رایگان

زمانی که نمونه رایگانی از محصول اصلی خود را ساختید میتوانید لینکی به صفحه فروش محصول اصلی در آن فایل رایگان قرار دهید، همچنین میتوانید تخفیف خوبی نیز برای آن در نظر بگیرید به این صورت که افرادی که این فایل یا نمونه رایگان را در اختیار دارند میتوانند از تخفیف خوبی هنگام خرید محصول اصلی تان بهره مند شوند.

میتوانید فایل رایگان خود را از طریق شبکه های اجتماعی یا فروم ها و انجمن ها نیز ارائه دهید و به این ترتیب مشتریان بالقوه خود را افزایش دهید.

علاوه بر این میتوانید این روش را با ایمیل مارکتینگ ترکیب کنید به این صورت که افراد برای استفاده از نمونه رایگان از محصول اصلی تان باید ایمیل خود را در فرمی که مشخص کرده اید وارد کنند تا آن نمونه رایگان را دریافت کنند.

به این صورت میتوانید لیستی از ایمیل مشتریان بالقوه خود داشته باشید که ممکن است به زودی برای خرید محصول اصلی تان مشتاق شوند.

با استفاده از این لیست میتوانید ارتباط دوستانه و مستقیمی با این افراد برقرار کرده و آن ها را برای خرید محصولات خود ترغیب کنید البته دقت داشته باشید که به هیج عنوان نباید آن ها را با فرستادن انواع ایمیل های تبلیغاتی یا بی محتوا بمباران کنید زیرا این کار اسپم تلقی شده و تنها اعتبار کسب و کارتان را زیر سوال خواهد برد.

ترویج و تبلیغ محصول یا نمونه رایگان از خدمات و محصولاتِ خود به مخاطبان هدف

حال که نمونه یا فایل رایگان را به همراه لینک به صفحه فروش محصول اصلی ساختید باید آن را تبلیغ و ترویج کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری را به دست آورید.

برای این کار همانطور که گفته شد میتوانید از شبکه های اجتماعی یا حتی فروم ها استفاده کنید. یا اینکه آن را در سایت خود در معرض دید قرار دهید، به عنوان مثال میتوانید برای آن یک بنر زیبا طراحی کرده و آن را در ساید بار یا در میان مطالب خود قرار دهید.

همچنین میتوانید با اندکی هزینه آن را در دیگر سایت ها تبلبغ کنید، دقت داشته باشید که شما دارید تبلیغ یک نمونه رایگان از محصول اصلی تان را میکنید و ممکن است که نتوانید هزینه ای را که برای تبلیغ آن کرده اید از طریق فروش محصول اصلی تان به دست آورید، اما در عوض همانطور که گفته شد میتوانید افراد زیادی را به این روش به لیست ایمیل خود هدایت کنید.

اهمیتی که لیست ایمیل تان دارد بسیار بیشتر از درآمدی است که از فروش محصول تان به دست می آید.

زیرا به این روش میتوانید لیست ایمیل خود را گسترش داده و در بلند مدت درآمد بسیار بیشتری از فروش محصولات و خدمات خود به اعضای لیست ایمیل تان به دست آورید، از آن مهمتر این است که این یک لیست هدفمند از افرادی است که به کسب و کار و محصولی که ارائه میدهید علاقه مند هستند و به این ترتیب تبدیل آن ها به مشتری به مراتب راحت تر است.

استفاده از روش سه مرحله ای فوق به شما کمک میکند تا به راحتی محصولات دیجیتالی قابل دانلود و خدمات قابل عرضه در اینترنت را به فروش برسانید. زیرا مشتری ابتدا نمونه رایگانی از محصول اصلی تان را می بیند و سپس ترغیب میشود تا محصول اصلی تان را خریداری کنند.

در مورد خدمات نیز میتوانید از این روش استفاده کنید، به این صورت که امکان استفاده ۷ روزه یا ۳۰ روزه از سرویس سایت تان را به بازدید کنندگان خود بدهید تا بعد از پایان آن مدت، در صورتی که افراد تمایل داشته باشند از خدمات شما بهره ببرند، آنگاه میتوانند اشتراک ویژه استفاده از خدمات تان را خریداری کنند.

البته دقت داشته باشید که باید سرویس یا خدماتی که ارائه میدهید به اندازه کافی خوب و ارزشمند باشد تا آن ها را برای خرید مشتاق کند.

در پایان…

فروش محصولات و خدماتی که بتوان آن ها را از طریق اینترنت ارائه داد و مشتری نیز بتواند بلافاصله پس از پرداخت هزینه، از آن استفاده کرده یا آن را از طریق اینترنت دانلود کند، یک روش عالی برای کسب درآمد اینترنتی است.

همانطور که گفته شد برای کسب درآمد باید چیزی برای فروش داشته باشید، در اینترنت میتوانید محصولات و خدمات دیجیتالی قابل دانلود و استفاده را ارائه دهید.

به این روش نه تنها همه سیستم به صورت اتوماتیک انجام شده و نیاز به حضور شما نخواهد داشت، بلکه میتوانید برای خود و کسب و کارتان نیز یک درآمد غیر فعال ایجاد کنید. یعنی درآمد ی که برای به دست آوردن آن نیاز به حضور شما نباشد، به این ترتیب این سیستم به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته برای تان درآمدزایی خواهد کرد.

مهم نیست در خواب باشید یا در آن سر دنیا در سفر باشید، کسب و کارتان تمام فروش و ارائه محصول به مشتری را به صورت اتوماتیک بر عهده خواهد گرفت.

آبان ۳۰, ۱۴۰۰ 1,477 خواندن این مطلب 11 دقیقه زمان میبرد

درباره‌ی نویسنده

1000idea